"Ombygning af ostetanke med ny styring / frekvensomformer / plc er foretaget af Esbjerg Elektroservice. Incl. norsk spænding 230V til 400V."
Ole Jørn Frederiksen
Jernved Mejeri
Roterende maskiners tilstand kan kontrolleres.
Måling af vibrationer, lejer og støj kan gøres på flere måder.
Til detektering arbejder vi med følgende 3 systemer:
1. Det ene system er SPM systemet, som alene kontrollerer lejets smøretilstand. Dette system har sine begrænsninger -specielt ved motorer, som er reguleret af frekvensomformere.
2. Det andet er et SKF lækstrømssystem, som måler om der er elektrisk lækstrøm fra lejesystemet/rotordelen i regulerede AC motorer.
3. Det tredje er et SKF Microlog system, som er et frekvens/støjanalysesystem, som optager samtlige støjniveauer og behandler dem i et PC baseret program, som splitter støjbilledet op. Herefter kan maskinens tilstand analyseres.
Dette system detekterer med stor nøjagtighed lejefejl, opretningsfejl, ubalance, elektrisk støj etc.
Vore montører er uddannet hos SKF og vi har løbende samarbejde med SKF på dette område.